Kurs niemieckiego
Rozdział I
Przywitania, pozdrowienia i pożegnania
Przywitania po niemieckuHej! Podczas tej lekcji nauczysz się jak pozdrawiać, żegnać oraz witać się z osobami w języku niemieckim. Wyselekcjonowałem tylko te informacje, które faktycznie przydadzą Ci się za granicą, bez zbędnego lania wody. Na końcu lekcji znajdziesz nawigację, która przekieruje Cię do kolejnej lekcji darmowego kursu języka niemieckiego. Zapraszam!

Przywitania w języku niemieckim

Niemcy najczęściej witają się słówkiem

Hallo – Cześć

Jeśli chcesz przywitać się oficjalnie – używasz

Guten Morgen! – Dzień dobry (przed godziną dwunastą)
Guten Tag! – Dzień dobry (po godzinie 12)
Guten Abend! – Dobry wieczór

Pewnie teraz zastanawiasz się, dlaczego Morgen i Abend piszemy z dużej litery? W języku niemieckim istnieje zasada, że wszystkie rzeczowniki piszemy z dużej litery! Od tego nie ma ucieczki!

Rzeczowniki piszemy z dużej litery!

Za granicą, a już na pewno podczas używania tego języka na co dzień mogą Ci się przydać słówka

Servus – cześć
Willkommen – witam

Pozdrowienia po niemiecku

No tak – teraz czas na trochę nauki. Przedstawiam Ci kilka fajnych zwrotów, które przydadzą się podczas rozpoczynania rozmowy.

Wie geht es dir? – Jak się masz?
Wie geht es Ihnen? – Jak się ma Pan/Pani/Państwo?

Jeśli już znasz tą osobę od dłuższego czasu możesz powiedzieć

Wie geht’s – Jak leci? Co słychać?
Ich freue mich, dich zu sehen. – Cieszę się, że Cię widzę.
Ich habe Sie lange nicht gesehen.- Długo Pani nie widziałem. (użyłem czasu przeszłego, stąd habe i gesehen)

Pożegnania

W Niemczech do zakończenia rozmowy używamy najczęściej.

Auf Wiedersehen! – Do widzenia!

Tym razem nie ma podziału na 'przed i po godzinie 12′. Jedyne co odchodzi od tej reguły to słówko

Gute Nacht – Dobranoc

Czasami jednak te 2 pożegnania nie są wystarczające, dlatego musisz poznać

Tschüs! – Cześć! (ale tylko na pożegnanie)
Bis später! – Na razie! Do zobaczenia!

Teraz czas na zwroty kończące rozmowę.

 • Ich wünsche dir alles Gute. – Życzę Ci wszystkiego najlepszego.
 • Bis zum nächsten Mal – Do następnego razu.
 • Wir sehen uns. – Do zobaczenia.
Dlaczego nie podam więcej pożegnań? Bo to jest bez sensu. Najczęściej rozmowę kończymy krótkim słowem cześć, na razie, a czasami to pożegnanie nie jest w ogóle widoczne. Szkoda twojego i mojego czasu, a sam zobaczysz, że nauczysz się tych zwrotów prędzej czy później (przy okazji), słuchając wideo po niemiecku, czytając gazetę i tak dalej…

Podsumowanie

Ze względu na uniwersalność hallo jest to słówko, które najczęściej usłyszysz na ulicy w Niemczech. Najważniejsze słówko na pożegnanie to Auf Wiedersehen. To byłoby na tyle materiału w lekcji pierwszej. Teraz polecam nauczyć się słówek i zwrotów użytych w tej lekcji.

Komentarze (130)

 1. zaczynam przygode z jezykiem niemieckim i bardzo podoba mi sie ta strona. Komputer, z ktorego korzystam nie posiada polskich znakow. pozdrawiam serdecznie i dziekuje. przechodze do nastepnej lekcji.

 2. za 3 dni zaczynam nauke w szkole, i chciałam się zapoznać z językiem. Wszystko fajnie przedstawione, łatwe do zrozumienia. Polecam!

 3. Dzień dobry! Ciekawy blog. Będę często korzystać, gdyż zaczynam przygodę z językiem niemieckim. Mam pytanie: czy można na powitanie powiedzieć samo „Tag!”?
  Pozdrawiam

 4. Strona zrobiona super. Uczę się angielskiego, hiszpańskiego i po zmianie szkoły doszedł mi niemiecki, inne dzieci uczyły się już rok. Dziękuję bardzo. Dla tych którzy „nie kupują kota w worku”, (choć kurs jest całkiem za darmo) i najpierw patrzą w komentarze, to polecam. Powtórzyłam 1 raz i pawie umiem. Proszę tylko o dodanie nagrań do innych słówek, i jest git. (:

 5. Aha, można byłoby dodać opcję testów.

 6. ?????????

 7. Witam
  Znam dwa obce języki ( w mowie) i bardzo mi ciężko wymawiać po niemiecku a na dodatek nie bardzo wiem jak się wymawia poszczególne litery 🙂 Dzisiaj jest moj pierwszy dzień z niemieckim

 8. jest bardzo super dzięki tej stronie nauczyłam się bardzo szybko a właśnie teraz mi to bardzo jest potrzebne by się nauczyć jak najszybciej niemieckiego bo jestem w Niemczech i jest mi głupio kiedy nie wiem o co chodzi dziękuję bardzo super ta strona naprawdę polecam (->

 9. super strona

 10. Witam , strona strona jest bardzo przydatna , cieszę się że tu trafiłem , dziękuję bardzo twórca strony za tak duża pomoc

 11. Miraculum_Zyciem
  27 czerwca 2021 - 19:01

  Jezu dobrze.ze znalazlam ta strone.Po wakacjach idę do 7 klasy gdzie będe mieć niemiecki.I ta strona juz mnie na dobry początek do tego języka przygotuje 🙂

 12. gu**o tutaj można się nauczyć

 13. temat również mógłby być przetłumaczony na niemiecki, dałoby radę?

 14. Pierwsza lekcja podoba mi się, rzeczowo i profesjonalnie

 15. Matko kochana mam 63 lat a łapię trochę ha Dzięki