Jak nauczyć się wymowy języka niemieckiego?

Wpadłem na pomysł napisania tego wpisu pod wpływem przeczytanego ostatnio przemyślenia na blogu (nie zapisałem nazwy). W tym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – dlaczego tak trudno nauczyć się nam wymowy języka niemieckiego i jak się tej wymowy tak naprawdę nauczyć?.. Do dzieła!

Dlaczego tak trudno nauczyć się wymowy języka niemieckiego?

Spowodowane jest to przede wszystkim odmienną historią języków. Mimo, że Niemcy to nasi sąsiedzi, to wcale nie mamy wspólnych korzeni językowych. Jak uczyliśmy się w podstawówce język polski należy do rodziny języków słowiańskich, zaś język niemiecki do rodziny języków germańskich (tak,tak… angielski też należy do rodziny języków germańskich, są podobieństwa między angielskim, a niemieckim). Oczywiście nauczyć się języka niemieckiego jest łatwiej, bądź trudniej ze względu na rejon, który zamieszkujemy. Weźmy na przykład takiego mnie – mieszkam na Śląsku, gdzie mówi się dużo gwarą, która jest poniekąd podobna, lub taka sama (poszczególne słówka) do języka niemieckiego.

Jak nauczyć się wymowy języka niemieckiego?

Oczywistą rzeczą, z której zdaje sobie sprawę jest to, że mieszkamy w Polsce i, że nie każdego stać na bierne godzinne lekcje niemieckiego. Postaram się tutaj zaprezentować, trochę milsze, darmowe sposoby nauki.

  • Słuchaj dużo niemieckiej muzyki, więcej i więcej. Przekonanie, że niemiecka muzyka jest bleee jest poniekąd trafne, aczkolwiek są rodzynki i czekoladki w niemieckiej muzyce, jak i w każdej innej.
  • Oglądaj niemieckie filmy, z napisami, lub bez. Polecam oglądać katastroficzne, w których Niemcy są naprawdę coraz lepsi ; )
  • Włącz sobie raz na tydzień niemiecką stację informacyjną na 30 minut. Nawet jak nie będziesz rozumiał/a połowy tekstu i powtarzaj za lektorem.
  • Słuchaj i powtarzaj to najlepsza metoda …

To z tych darmowych sposobów, oczywiście jeśli Cię stać wyjedź do Niemczech na wakacje – idź do baru, na ulicę, do restauracji, posiedź i posłuchaj, pogadaj do ludzi 🙂

Ciekawostka dnia

Na zdjęciu widoczny jest malowniczy zamek Neuschwanstein położony w południowej Bawarii w Niemczech. Budynek powstawał od 1869 roku.
Uczysz się języka włoskiego
Język włoski
? Odwiedź stronę podstawy wloskiego!