Dlaczego słówka podczas nauki niemieckiego są najważniejsze?

Nauka języka obcego wymaga bardzo dużego wysiłku i samozaparcia. Owszem,  jest wiele osób, którym nauka nie sprawia żadnego kłopotu, jednak większość ma ogromne problemy z opanowaniem języka niemieckiego. Nie wierz osobom, które mówią, że są w stanie nauczyć Cię języka w kilkanaście dni. Są to reklamy mające przyciągać potencjalnych uczniów a rzeczywistość jest całkiem inna. Jeśli brakuje Ci motywacji do nauki to bardzo szybko zrezygnujesz z samokształcenia i nauki języka obcego. Pamiętaj, że na wszystko potrzeba czasu, ale warto się uczyć, bo efekty można obserwować już po miesiącu.

Język niemiecki w liczbach

Języka niemieckiego uczą się w wielu krajach. Powołując się na raport z 2015 roku na świecie języka niemieckiego uczy się około 15,5 miliona osób z czego w Europie prawie 9,5 miliona. 

Językiem ojczystym, niemiecki jest dla około 100 milionów osób. Językiem urzędowym jest nie tylko w Niemczech, ale również w Austrii, Luksemburgu, Szwajcarii, czy w  Księstwie Liechtenstein. Po niemiecku mówi ponad 120 milionów osób – to pierwszy powód dla którego warto zacząć naukę!

Od czego zacząć przygodę z językiem niemieckim?

Without grammar, very little can be conveyed, without vocabulary, nothing can be conveyed. Bez gramatyki, bardzo mało można przekazać, bez słownictwa, nic nie można przekazać.

– David A. Wilkins (1972)

Podstawą każdego języka są słówka i gramatyka. Gramatyka pozwala rozpoznawać czasy, tworzyć logiczne uporządkowane zdania… Słówka to sieć połączeń na którym gramatyka bazuje. Sieć ta jest akceleratorem do nauki języków obcych. Im gęściejsza sieć połączeń – tym łatwiej o dodanie nowej informacji.

Nie można biegle posługiwać się językiem obcym bez znajomości słówek. Rozpoczynanie nauki niemieckiego od gramatyki to pomyłka.

Dzięki systematycznej nauce zwiększa się nasza zdolności czytania czy rozumienia ze słuchu. Im więcej słówek znamy, tym lepiej potrafimy wszystko zrozumieć. Skupiając się na nauce wielu słów umożliwiamy sobie łatwiejszą komunikację, pomimo iż nie znamy gramatyki. Podczas nauki warto korzystać ze słowników branżowych w języku niemieckim. Znajomość wielu słów nie sprawi, że będziemy płynnie mówić po niemiecku, ale pozwoli w pełni zrozumieć wypowiadane zdania. Podczas nauki warto kojarzyć słówka z jakimiś przedmiotami czy skojarzeniami. Pomoże to w ich szybszym zapamiętywaniu.

A co z gramatyką?

Gramatyka przyjdzie później. Na samym początku wystarczy nauczyć się odmian czasowników, budowania poprawnych zdań. Po nauczeniu się około 2000 słówek możesz zacząć uczyć się przykładowych zdań z kursu, czy rozpocząć czytać niemieckie gazety, blogi branżowe.

Zdania pozwolą utrwalić słówka oraz zacementować poznane podstawy gramatyczne. Podczas nauki trzeba dużo czytać. Nic nie szkodzi, że nie rozumiemy w pełni zdania czy każdego słowa. Zrozumienie chociaż kilku słów w zdaniu pomoże złożyć je w całość i zapamiętać czytaną treść. Znając dużo słówek jesteśmy w stanie zrozumieć większość tekstu, który czytamy. Z tego powodu, na samym początku nauka dużej ilości słówek jest bardzo ważna.

W jaki sposób przyspieszyć naukę?

W opanowaniu języka obcego bardzo pomocne są programy radiowe, telewizyjne, książki czy teksty piosenek. Przy długim słuchaniu języka nasz mózg zaczyna zbierać słowa, zapamiętywać je i tworzyć z nich różne połączenia. Nie stanie się to po wysłuchaniu jednej audycji. Na wszystko potrzeba czasu i systematyczności. Pierwsze oznaki zrozumienia wypowiadanych słów mogą nastąpić po kilku tygodniach lub miesiącach. Wszystko zależy od tego jak słuchamy.

Jeśli skupiamy się nad mówionym tekstem to wtedy efekty zauważymy szybciej. Pamiętaj jednak – nie ma co sobie utrudniać nauki, która i tak jest ciężka. Wrzuć na luz i oglądaj film dla relaksu.

Popełniasz błędy podczas nauki?

Naukę języka obcego najlepiej zacząć od wyuczenia się przynajmniej dwóch tysięcy słówek.

Każdy na samym początku ma problemy z wymową czy gramatyką, a nawet z godzinami po niemiecku. Nie bój się z tej wiedzy korzystać. Jeśli będziesz starał się używać nauczonych słówek z czasem utrwalą się Ci się w głowie.  Język niemiecki wyróżnia się trudną wymową i gramatyką. Każdy chce nauczyć się wymawiać słówka dobrze, ale to wcale nie jest takie proste. Najlepsze rezultaty można osiągnąć po kilku latach mieszkania w Niemczech. Potrzebne jest duże obycie z językiem, aby mówić zgodnie z akcentem. Pytanie tylko jedno – po co?

Co pomoże w doskonaleniu języka niemieckiego?

Jeśli chcesz skrócić czas nauki języka obcego – wyjedź za granicę. Bardzo fajne rezultaty uzyskuje się pracując z obcokrajowcami czy ucząc się na uczelniach, gdzie jest wymiana międzynarodowa studentów. Częściej korzystamy z poznanego języka i w ten sposób go doskonalimy.

Podsumowując

Korzystając systematycznie z materiałów i kursów zamieszczonych w internecie jesteśmy w stanie nauczyć się języka. Poświęcając codziennie godzinę na naukę w niedługim czasie opanujemy język w stopniu pozwalającym na rozmowę z obcokrajowcem. Biorąc pod uwagę rezultaty i perspektywę biegłego posługiwania się językiem niemieckim, warto walczyć z lenistwem!

Ciekawostka dnia

Na zdjęciu widoczny jest malowniczy zamek Neuschwanstein położony w południowej Bawarii w Niemczech. Budynek powstawał od 1869 roku.
Uczysz się języka włoskiego
Język włoski
? Odwiedź stronę podstawy wloskiego!