Certyfikat językowy A1 sposobem na opanowanie podstaw

Samodzielna nauka niemieckiego na samym początku może sprawiać nie lada trudności. Dodatkowy brak możliwości „sprawdzenia się”, może spowodować niechęć i powolne tracenie motywacji. Istnieją jednak certyfikaty, których zdobycie może powstrzymać nas przed utrata chęci do nauki. Poznaj certyfikat Goethe.
Od razu wspomnę, że ten wpis poświęcam w całości osobom, które zaczynają naukę niemieckiego. Przede wszystkim dlatego, że poziom certyfikatu, który dziś opiszę, da się zdobyć po ok. 100 godzinach nauki 🙂 Brzmi ciekawie, prawda?

Poznaj certyfikat Goethe

Goethe-Institut prowadzi uznawany na całym świecie proces certyfikacyjny dotyczący poziomów opanowania języka niemieckiego. Gdy piszę „na całym świecie”, mam na myśli naprawdę cały świat 😉 Jest to zarazem jedyny certyfikat, który może podnieść o kilka % twoją wypłatę. Tak wnioskuję z mojego doświadczenia.

Certyfikacje dzielimy na poziomy A, B i C. O ile, aby zaliczyć poziomy A, wystarczy znać liczby po niemiecku, czy dni tygodnia, o tyle, już poziomy B1, B2, C1, a już w ogóle C2 wymagają od nas miesięcy nauki (w przypadku C2, również – lat praktyki). W każdym razie sam proces egzaminacyjny jest bardzo dobrze zorganizowany i zaliczanie kolejno poziomów sprawia dużą radochę 😀

Poziom A1

Według mnie to dobry pomysł na sprawdzenie samego siebie. Zaczynamy od nauki takich lekcji jak liczby w języku niemieckim i idziemy dalej, kolory, pierwsze zdania, słówka w dużej ilości. Podczas tego egzaminu wystarczy rozumieć i stosować proste zdania. Musisz umieć się przedstawić, napisać pocztówkę itd. W tym poziomie, trzeba się przyłożyć do słownictwa! Nie koniecznie do gramatyki! (od tego są poziomy B1 i B2…).

Uwaga haczyk!

Może i nie haczyk, ale trzeba pamiętać, że będziemy musieli zrozumieć proste zdania wymawiane przez lektora. Z tego względu warto wziąć sobie kilka lekcji z korepetytorem przed samym egzaminem. Same liczby po niemiecku do 100 tutaj nie wystarczą 😉 Ale bez stresu. Grunt to uczyć się sumiennie, około 100 godzin i to powinno wystarczyć w zupełności.

Prawdziwa magia tak naprawdę zaczyna się z poziomem B2, ale do tego będzie jeszcze daleko. W każdym razie więcej przeczytasz www.goethe.de/ins/pl/pl/index.html – najlepiej czytać z samego źródła.

Mam nadzieję, że podałem Ci ideę, na motywowanie się do dalszej pracy.

Ciekawostka dnia

Na zdjęciu widoczny jest malowniczy zamek Neuschwanstein położony w południowej Bawarii w Niemczech. Budynek powstawał od 1869 roku.
Uczysz się języka włoskiego
Język włoski
? Odwiedź stronę podstawy wloskiego!