Kurs niemieckiego
Roz. II
Zaimki pytające po niemiecku
Zaimek pytający w języku niemieckim lista
Nierozłącznym elementem w każdym języku są zaimki pytające. Także w niemieckim nie mogło ich brakować. Oto lista podstawowych i najczęściej spotykanych zaimków:

was? – co?
wer? – kto?
wo? – gdzie?
wann – kiedy?
wie – jak?
woher? – skąd?
welche? – które?
wie lange? – jak długo?
wohin? – dokad?
warum? – dlaczego?

Zastosowanie zaimków w „terenie”

  • Was ist das? – Co to jest?
  • Wer ist es? – Kto to jest?
  • Wo bin ich? – Gdzie ja jestem?
  • Wann treffen wir uns? – Kiedy się spotkamy? (godzina i termin)
  • Wie ist deine Telefonnummer? – Jaki jest twój numer telefonu?
  • Woher kommst du? – Skąd pochodzisz?
  • Welche Fremdsprachen sprichst du? – Którym językiem obcym sie posługujesz?
  • Wie lange arbeitest du? – Jak długo pracujesz?
  • Wohin fährst du in den Ferien? – Dokąd jedziesz w wakacje?
  • Warum gehst du nicht? – Dlaczego nie idziesz?

Komentarze (17)

  1. Chciałbym rozpocząć naukę niemieckiego ,ale nie wiem od czego mam zacząć . Powiedz od czego Ty zaczynałeś naukę. Dziękuję za podpowiedz.

    • Moderator Grzegorz
      8 sierpnia 2014 - 12:16

      Ja miałem trochę prościej, ponieważ język niemiecki miałem w szkole. Mi wystarczyło tylko pilnie uważać i uczyć się na każdą lekcję.

      Swoją naukę możesz rozpocząć właśnie od przestudiowania tego kursu. Następnie kup sobie jakiś samouczek, ucz się niego. Gdy już będziesz uważał, że operujesz niemieckim dość dobrze zapisz się na kurs niemieckiego (najlepiej grupowy, indywidualny nie, bo to strata pieniędzy gdy już znasz co nieco języka). Pochodź na niego przez jakiś dłuższy czas, sprawdzaj czego jeszcze nie potrafisz, szlifuj swoją wymowę.
      W międzyczasie włącz sobie codziennie na 15 minut niemiecką stację informacyjną i słuchaj jak mówią 🙂

  2. A ja nigdy nie uczylem sie niemieckiego w szkole. A teraz siedze wsrod samych niemcow i nie wiem o czym oni gadaja. Ale dzieki tej stronce czegos sie juz nauczylem. Oby tak dalej. A z tym sluchaniem niemieckich audycji to jak najbardziej prawda, jezyk musi byc przedewszystkim osluchany.

  3. Witam, chciałabym przypomnieć sobie trochę rzeczy z niemieckiego i trafiłam na Pańską stronę i bardzo mi się podoba 🙂 W pierwszym poście zapytano o zdanie pod nr 8, poprawił Pan tak jak było w poście, a czy nie powinno być „Wie lange arbeitest du?” (najpierw orzeczenie a potem podmiot). Oczywiście nie zwróciłabym na to uwagi, gdybym nie zajrzała na komentarze.

  4. Witam wspaniała strona ja również w szkole nie miałam niemieckiego jestem samoukiem i wiem ze nie raz popełniam błędy w wymowie

  5. Do welchie dodalbym:ktora,jaka i jakie.

  6. A nie powinno się pytać wie lange arbeitest du?

    • Moderator Grzegorz
      22 marca 2017 - 18:10

      Rozumiem, że chodzi Ci o treść pierwszego komentarza. Oczywiście, że być tak powinno, tak też wpisałem w lekcji dawno temu 🙂

      Przy okazji usuwam pierwszy komentarz, żeby nie mieszał w głowach 😉

  7. Swietna strona!!

  8. Super strona! Wszystkie potrzebne słówka sa tutaj. Postanowiłam przypomnieć sobie chociazby podstawy niemieckiego. Niedługo szkoła a wiadomo niektóre rzeczy sie zapomniało, tym bardziej ze mam niezła kose z niemieckiego w szkole.

  9. Przydatne zwroty jak na początek

  10. Dodałbym jeszcze Wie Viel

  11. to ja mam pytanie: jeśli powiem np. warum Ich mache karate to jak na to odpowiedzieć bo to jest pytajnik więc Ja , albo nein?

  12. Ewa
    A ja dodałabym pytania wszystkich przypadków 🙂

  13. Tomasz Henryk Dulak
    20 września 2020 - 08:11

    Lituje sie piszac to.
    Od czego zaczác? Od nauki!
    TO ciezka praca jak kazda inna. Hmmy. 1000h moze 2000h powtarzania slow, calych zdan, tlumaczenia ksiazek. Wasz zasob slownictwa wzbogcicie wystarczajac aby odnalezc sie w kazdej sytuacji i stajecie sie mówcami.

    Dzien w dzien konsekwentna praca. 5 Zeszytów A4. 2 paczki dlugopisów i do pracy. 50 lat temu mozna by uzasadnic takie pytanie ale nie w erze komputerow.

  14. Jest o świetna strona. Uwielbiam niemiecki i chciałam go dopracować. Niemiecki jest językiem który nie wymaga dużo żeby umieć się nim porozumiewać, oczywiście żeby go umieć trzeba się go uczyć, ale naprawdę mówię jest on prosty.